czwartek, 7 maja 2020

Warhammer Fantasy - Kislev cz6

https://www.youtube.com/watch?v=j3GJ-CYTjhI


Bogowie Kislevczyków

  1. Ursun

            Ursun, znany także jako Ojciec Niedźwiedź i Wielki Niedźwiedź, jest Bogiem niedźwiedzi i siły, oraz patronem Kislevu. Jego kult został założony przez Gospodarów, jednak niedźwiedzie i ich symbole stały się tak wielką częścią Kislevskiego życia, że wiara w Ursuna rozeszła się po całym kraju w oku mgnienia. Nawet w obecnych czasach niedźwiedzie są kluczową częścią społeczeństwa, a sama religia jest niemożliwa do rozdzielenia z kislevską kulturą. Kult Ursuna nie jest religią państwową, jak kult Sigmara w Imperium, ale los Kislevu jest w wielu umysłach tutejszych ludzi połączony z pomyślnością i błogosławieństwem Ojca Niedźwiedzia. Kult Ursuna jest główną organizacją religijną, która zajmuje się czczeniem tego Boga.
            Zazwyczaj opisuje się go jako gigantycznego, brązowego niedźwiedzia jaskiniowego, noszącego złotą koronę. W ikonach i na obrazach często ma też złote zęby lub szpony, co ma symbolizować, że jest nie tylko królem leśnych bestii, ale i królem wszystkich niedźwiedzich wartości, które uznano za cenne. Na terenie Obwodu jeden zabity niedźwiedź przynosi bogactwo całej Stanicy. Okazjonalnie, Ursun jest także opisywany jako wielki, krzepki mężczyzna o ciemno-siwych, rozpuszczonych na wietrze włosach, odziany wyłącznie w przepaskę i uzbrojony we włócznię.
            Jako dziki Bóg, Ursun nie jest czczony w świątyniach, a przy zewnętrznych ołtarzach, lub opuszczonych przez niedźwiedzie jaskiniach - w miastach to wielkie, sosnowe ogrody, busz i skały są miejscem oddawania mu czci - jego ołtarz jest wówczas umieszczany w samym centrum takiego miejsca, lub ukrywany w podziemnej jaskini. Największy z takich ogrodów mieści się w Pałacu Bokhar w Kislevie.
Ojciec Niedźwiedź jest nieustraszoną, patriarchalną postacią. Jest niemożliwy do złamania i nie wybacza swoim sługom nie stosowania się do jego reguł, ale także domaga się od swoich sług troszczenia się przede wszystkim o siebie. Należy pamiętać, że Ursun jest bowiem przede wszystkim Bogiem Niedźwiedzi, a dopiero potem ludzi. Mimo to, pozwala on na polowania na swoje dzieci ze współczucia, jakie żywi względem ludzkości, ale tylko pod warunkiem, że ci będą to robić z szacunkiem dla ofiary i będąc świadomymi, że jest to nadany im przywilej, nie prawo. Ursun jest oziębły, ale nie jest nieczuły - nagradza wznoszone do siebie modlitwy, a prosty lud i kapłani mogą zwrócić na siebie jego uwagę poprzez przybicie gwoździem ryby do drzwi swoich domostw. Ursun wysoce ceni sobie tych, którzy demonstrują siłę i odwagę jego niedźwiedziego ludu.
Wojownik walczący z dziką furią w bitwie zaskarbi sobie błogosławieństwo, które będzie o wiele więcej warte niż modlitwy kapłana wznoszone przy ołtarzu. Ci, którzy są tchórzliwi, słabi, czy też ci, którzy polują w stylu pozbawionym szacunku dla ofiary, nie otrzymają błogosławieństwa - tych ludzi czeka kara. Kara może oznaczać nieudane polowanie na niedźwiedzia, powtarzające się w danej Stanicy przez cały rok, lub szarżę naprawdę wielkiego niedźwiedzia, który niczym niepowstrzymany moloch wybiegł z lasu i wdarł się prosto do centrum miasta, atakując grzesznika i rozrywając go kończyna po kończynie. Ursun jest dzikim Bogiem: jest niekonsekwentny w swej sprawiedliwości i brutalny w gniewie. W swym poczuciu, iż czyny są ważniejsze od słów, Ursun jest podobny do Ulrika. Czciciele obu religii dogadują się między sobą całkiem dobrze, choć istnieje między nimi cicha rywalizacja. Przedstawiciele tych dwóch kultów starają się niekiedy dowieść, który z Bogów jest silniejszy, a w wyniku swoich starań często otrzymują kolejne błogosławieństwa.
Ta rywalizacja nosi jednak znamiona przyjaźni, a przedstawiciele kultów Ursuna i Ulrika często mierzą się ze sobą w turniejach zapaśniczych i konkursach myśliwych. Niekiedy - szczególnie wówczas, gdy na zgromadzeniu pełnym wyznawców Ursuna i Ulrika jest sporo alkoholu - rywalizacja może przemienić się w burdy, jednak prawie nigdy nie dochodzi do rozlewu krwi. Relatywne cechy wspólne Ursuna i rasy ludzkiej, oraz czczenie natury sprawia, że Ursun w pewien sposób jest także podobny do Taala - obie religie mają o wiele więcej wspólnego niż tylko granicę nad Talabeckiem. Wyznawcy Taala zastanawiają się tylko, dlaczego Ursunici wybrali sobie jedno zwierzę i wywyższyli je ponad wszystkie inne, podczas gdy słudzy Ojca Niedźwiedzia zastanawiają się, jak ktokolwiek może być tak ślepy, by nie dostrzec oczywistej wyższości niedźwiedzia nad resztą zwierząt. Oprócz tego, oba kulty dzielą bardzo małe różnice, przez co ich wyznawców łatwo pomylić. Jak pokazuje sytuacja na zachodzie kraju, oddawanie czci Ursunowi może przysłużyć się także Taalowi.

Wygląd i symbologia

            Symbolem Ursuna jest oczywiście niedźwiedź, choć część jego wyznawców nosi także złote amulety przedstawiające niedźwiedzie szpony. Szczególni fanatycy kultu Ursuna noszą także płaszcze z niedźwiedziej skóry, lub zawsze mają przy sobie talizman z łapy tego zwierzęcia. Wśród północnych plemion, kultyści Ursuna dość powszechnie noszą nawet czaszkę niedźwiedzia przymocowaną do ich hełmów i tarcz.

Kult

            Pomimo swojej dzikiej natury, Ursun jest popularny tak w miastach, jak i we wsiach. Jego kult dodatkowo umocnił się w czasach byłego Cara, który jednocześnie pełnił rolę  wysokiego kapłana Ojca Niedźwiedzia. Był on pierwszym Carem, który nosił ten tytuł od ponad czterystu lat. W czasie Wielkiej Wojny z Chaosem, Kult Ursuna jako organizacja został całkowicie zniszczony. Bóg Niedźwiedzi wciąż był czczony, ale w obliczu zniszczenia tak wielu osad, centralny kult przepadł. Gdy Car Borys zaprzyjaźnił się z Urskinem Wielkim Niedźwiedziem, wiedział, że musiał być wybrańcem Ursuna, przyjął imię swojego Boga jako swoje i na nowo sprowadził wiarę do Kislevu. Katarzyna nie przyjęła godności Wysokiej Kapłanki jak jej ojciec, ale nie oznacza to, że w jakikolwiek sposób ustępuje mu pod względem religijnej gorliwości.
            Dzięki zainteresowaniu ze strony rodziny królewskiej, kult Ursuna został ciepło przyjęty w wielu Drużynach i bogatych rodzinach z większych miast. W miastach takich jak Erengrad lub Kislev ciężko jest dopatrzeć się nazwy ulicy, która nie ma związku z Bogiem Niedźwiedzi. Jego kult jest nie mniej powszechny na wsi: to, że niedźwiedź jest zarówno popularną postacią w kulturze jak i powszechnie występującym w Kislevie zwierzęciem w praktyce przekłada się na to, że w każdej Stanicy mieszka przynajmniej jeden fanatyczny wyznawca Ursuna. Kultura Kislevu wymaga, by każdy łowca, który upoluje niedźwiedzia, a nawet każdy, który opuści las w jednym kawałku, nie stając się niedźwiedzim obiadem, złożył gorące podziękowania Ursunowi. Na dzikiej północy, niedźwiedzie są niemal nieustającym zagrożeniem. Każdy człowiek mieszkający w tamtejszych osadach jest świadomy, że swoje życie zawdzięcza błogosławieństwom Ursuna, a dopiero potem własnej sile i szczęściu.
            Bogowie narodów mieszkających na południu są według wyznawców Ursuna zbyt ciepli, miękcy i niegodni składania im czci.

Święta

            W Kislevskim kalendarzu Ursunowi poświęcono dwa dni: równonoc wiosenną, gdy kultyści gromadzą się, by przebudzić Ursuna z jego zimowego snu głośnymi rytuałami, rozpalając wielkie ogniska, piekąc sarninę, pijąc alkohol i robiąc przy tym tyle szumu, ile tylko są w stanie, oraz równonoc jesienną, w czasie której Ursunowi składa się w darze pierwsze żniwa, tak, by mógł zacząć przygotowania do snu zimowego.

Zasady

  1. Nigdy nie poluj na niedźwiedzia zimą - pozwól mu spać.
  2. Niedźwiedzia należy zabić przy pomocy dłoni lub strzały - nigdy przy pomocy psów i pułapek.
  3. Noś skórę, szpony lub czaszkę tylko i wyłącznie tego niedźwiedzia, którego sam zabiłeś.
  4. Spożywaj ryby przynajmniej w jeden dzień tygodnia, ale nigdy nie spożywaj posiłku złożonego z ryby i innego mięsa tego samego dnia.
  5. Nigdy nie obmywaj swego ciała wewnątrz pomieszczenia.

Ursuńskie Pomniejsze Zaklęcia

       Błogosławieństwo Polizanej Łapy - kapłan błaga Ursuna, by ten uśmierzył ból rannego. Stan dotkniętego zaklęciem stabilizuje się.
       Błogosławieństwo Ursuna - Modlitwy kapłana wzmacniają jego cel; osoba dotknięta błogosławieństwem zyskuje lepszą orientację w terenie i lepiej radzi sobie w kwestiach przetrwania w dziczy i w czasie mroźnej zimy.

Święta Wiedza Ursuna

            Ursun jest Bogiem Niedźwiedzi i patronem Kislevu. Jego Kult został sprowadzony na ziemie Kislevu przez Gospodarów ponad tysiąc lat wcześniej i dziś jest najpotężniejszym kultem religijnym w królestwie. Kapłani Ursuna mają tendencję do bycia zdziczałymi indywidualistami. Wielu z nich nosi na sobie święte skóry i kości niedźwiedzia. Ludzie składający modły do Ursuna często czują się nieswojo w dużych ośrodkach miejskich, a zimą wielu z nich wpada w letarg. Modlitwy do Ojca Niedźwiedzia obejmują:
       Ojciec Niedźwiedź - Modlitwa dotyka jednego ze sług Ursuna. Gdy znajdzie się on w zasięgu wzroku Niedźwiedzia, zwierzę nie zaatakuje go, a nawet odpowie pobliskiemu kapłanowi na stawiane mu pytania, odpowiadając zgodnie z własną wiedzą. Jego głos jest zazwyczaj chrapliwy i szlachetny i zawsze mówi w rodzimym języku kapłana.
       Warcząca Furia - Śpiew kapłana wypełnia zgromadzonych niezastąpionym, groźnym gniewem. Sprawia to, że ludzie dotknięci tą modlitwą są silniejsi umysłem i ciałem.
       Skóra Lodowego Niedźwiedzia - Modlitwa przywołuje ducha Lodowego Niedźwiedzia. Na czas trwania modlitwy, wszystkie ataki sług Ursuna w pobliżu powodują większe obrażenia, a ich zmysły wyostrzają się, choć jednocześnie stają się agresywni w stosunkach z innymi. Podnosi to także szansę sług Ursuna na przetrwanie w dziczy.
       Niezłomny Ursun - Powtarzana modlitwa dociera do głębin Kislevskiej dumy narodowej. Wszyscy Kislevczycy w zasięgu słów kapłana stają się nieustraszeni, a swoim zachowaniem budzą niepokój wroga.
       Ursyńska Siła - Ten hymn nadaje kapłanowi niewielką część siły samego Ursuna, sprawiając, iż stają się oni awanturnikami gotowymi do walki na gołe pięści.
       Sen Zimowy - Ta modlitwa sprowadza głęboki sen zimowy na wrogów kapłana. Niestety wszystkie żywe istoty w obrębie działania modlitwy ryzykują podzielenie losu wrogów kapłana przynajmniej na kilka minut, przez co stają się bezradni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

20% rabatu na ręcznie robioną biżuterię z kodem CZYTAWOJTEK

  20% rabatu na ręcznie robioną biżuterię z kodem CZYTAWOJTEK klikasz w link i 20% jest twoje :) Ty cieszysz się super cacuszkami i dodatkow...